Puhas mereõhk, sportlik matk, hea toit, sõbralik saarerahvas ja kaunid paigad – Ahvenamaa. 11. august alustasime oma reisi Ahvenamaale. Laevas pidasime maha hariva loengu käibemaksu teemadel koos lektor Tõnis Ellinguga.
Vaatamata varajasele äratusele olid kõik osalejad valmis matkama ja läbima ühe meeldejäävaima matka Geta mäele. Grottstigeni matkarada viis meid peaaegu 100 meetrit üle merepinna ja pakkus varajastel hommikutundidel silmailu. Paljude osalejate arvates oli see üks ägedamaid matku. Vaatamata tõusudele ja ebatasasele maastikule eakamad tüdrukud raja läbi crocsides ja kingade - vot sellised tugevad raamatupidajad on ERK-s.
Peale 5 kilomeetrist matka oli aeg Soltuna restoranis keha kinnitada.
Meie järgmiseks põgusaks peatuspaigaks oli Finströmi kirik. Keskaegne kirik on väga hästi säilinud nii seest kui ka väljast.
Sõidame Bomarsundi varemete juurde. Kindlus oli oluline vahepost Rootsi ja Venemaa vahelise 1808.–1809. aasta sõja ajal.
Järgmiseks külastasime Kastelholmi kindlust ja Jan Karlsgårdeni vabaõhumuuseumi.
Kastelholmi loss on ainus keskaegne kindlus Ahvenamaal. Selle ehitus algas 14. sajandil ning kindluse hiilgeaeg oli Gustav Vasa ja tema poegade ajal, kui Ahvenamaa ja Soome kuulusid Rootsi impeeriumi koosseisu.
Kastelholmi vahetus läheduses asub Jan Karlsgårdeni vabaõhumuuseum. Muuseum tutvustab Ahvenamaa traditsioone ja klassikalist Ahvenamaa taluelu 19. sajandi teisel poolel.
Et ikka jaksaks, siis kinnitasime keha restoranis Smakbyn. Restorani Smakbyn peakokk on Ahvenamaa ja Soome tuntud telekokk Micke Björklund.
Tal on Ahvenamaal mitmeid restorane ning palju ideid arendamaks kohalikku toitu ja käsitööd.
Telekokk Micke Björklund ja meie giid Veronika.
Kõhud täis ja uni tikub peale:D Jõuame purjelaeva Pommerni juurde. Pommern on neljamastiline purje- ja muuseumlaev, mida peetakse Ahvenamaa üheks sümboliks ja igasugune uni on kadunud.
Pool laeva :D vaata galeriis olevalt videolt laeva suurust
Mariehamnist viib meie teekond saare lääneserva, Eckerösse. 40 km kaugusel Mariehamnist asuv Soome kõige läänepoolsem vald Eckerö on ainult kahetunnise teekonna kaugusel Rootsist. Külastame Ahvenamaa Jahi- ja kalandusmuuseumi, mis tutvustab saareelanike traditsioonilisi eluviise. Muusem asub maalilises kalurikülakeses.
Samas jahi- ja kalandusmuuseumi külje all asus imearmas kohvik vaatega baadikuuridele. Võtsime pisut aega, nautisime vaadet ja lasime jäätisel hea maitsta.
Põgusalt peatusime Eckerö kõige kuulsama hoone Posti- ja tollimaja juures. See on kõige suurem ja kõige muljetavaldavam maja postiteel Stockholmist Peterburgi.
Tagasiteel Mariehamni külastasime ostukeskust, kust tasub otsida kohalikke tooteid, nt Stallhageni õlletehase õlut, leiba, kalatooteid, sinepit, Kökari saarelt pärit õunasiidrit ja salsat. Sportlased täiendasid jooksujalatsite varusid, et järgmiseid võistluseid võita! ERk-s on palju sportlikke naisi ja mehi ning seekord oli ka kaks (meie lektor Tõnis Elling ja ERK koolitusjuht Anne-Ly Palm) sportlast, kes 7. augustil 2022 toimunud Ironmani 70.3 osalesid.
Õhtu veetsime Västerrös, 30 km Marienhamnist. Västerrös on ennast sisse seadnud mandrilt pärit kokk Anders Westerberg, kes valmistab kõike ja kõikvõimalikul moel kalast, kasutades ära ka need koostisosad, mida kalamehed tavaliselt lindudele või kassidele pakuvad. Maitsesime peremehe hõrgutisi igasugusel moel, kuulsime palju huvitavat tema majapidamise ja ettevõtte kohta. Kui õigesti mäletan, siis sai kokku seitset erinevat kala proovitud.
Suur tänu kõigile! Üks igati vahva seltskond oli meid ja kindlasti kohtume uutel üritustel ja koolitustel! Aitäh meie giidile ja bussijuhile - ABZ Reisid.
Pildigalerii: https://photos.app.goo.gl/hw4V9XRMHjWMhyvSA