EESTI
RAAMATUPIDAJATE
KOGU

ERK 2023. talvised toimetused2023. aasta algas tavapärases eelmise aasta lõpetamise ja majandusaasta aruande ettevalmistamise rütmis tempokalt nagu raamatupidajatel ikka. ERK-s vaatasime üle käesoleva aasta plaanid ja eelarve ning asusime nende põhjal tegutsema.

ERK koolitused 2023. aastal

Lisaks traditsioonilisematele teemadele, keskendume sel aastal IFRS ja IAS tutvustamisele. Kuigi nii mõnegi jaoks võib see tunduda kõrgem pilotaaž, on siiski tegemist paljude ettevõtete raamatupidamise jaoks olulise teadmisega. Lähtudes eelmisel aastal palju positiivset vastukaja saanud RTJ-e käsitlenud koolituste sarjast, on Maire Otsus-Carpenteri eestvedamisel paika pandud uue koolituste sarja kava ning avapauk antakse juba 27. märtsil. Seekord lööb kaasa ka tunnustatud finantsarvestuse ekspert ja lektor Aet Toots. Tutvu kavaga ja registreeru kas kogu sarjale või eraldi koolitustele ERK veebilehel https://bit.ly/2SrutaL

Plaanis on korraldada ka 2023. aasta ERK sügiskonverents, millele kavandamist oleme juba alustanud. Oma soovidest koolituste ja sügiskonverentsi sisu ja korralduses osas andke märku e-kirja teel aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Samuti pakume võimalust kuulata järgi RTJ-e sarja ja juba toimunud koolitusi, vt siia https://bit.ly/3J3ixIu

Aga enne seda pange tähele:

KUTSE ERK üldkoosolekule

Eesti Raamatupidajate Kogu kutsub kõiki 17.märtsil 2023 ERK üldkoosolekule (ainult ERK liimetele) ja V SPAsse osalema teabepäevale „Eesti keel ja Eesti raamatupidamine, kes neid jõuaks lahuta.“ Teretulnud on nii ERK liikmed kui ka alles liikmestaatust kaaluvad raamatupidajad. Kõikide kohaletulnute vahel loosivad Lauri Räpp ja Anne-Mai Tevahi välja oma autogrammiga raamatu. PIKENDASIME SOODUSHINNAGA REGISTREERUMIST https://bit.ly/41Cyg8P.

2023. aastal toimub üldkoosolek-teabepäev Tartus, et saada osa ülikoolilinna vaimsusest ja kuulata Emajõe ööbikuid. Läbiva teemana toome teieni suhtlusoskuse alustala – keeletundmise ja -kasutamise. Teadupärast hindavad ettevõtjad sageli raamatupidaja „headust“ tema suhtlusvalmiduse ja -oskuse pärast enam kui tema erialase pädevuse pärast. Paljud ettevõtjad kipuvad nurisema, et raamatupidajatega on raske suhelda – kas siin on viga keeles või meeles? Miks on vahest nii raske ennast arusaadavalt väljendada nii kõnes kui kirjas? Kas loomingulisus aitaks? Meile avavad eesti keele kui meie peamise kommunikatsioonivahendi kasutamise taustu Tartu Ülikooli keeleteadlane Tiit Hennoste ja loomingulise keelepraktikuna sisulooja ja kirjanik Lauri Räpp ning näitleja ja luuletaja Anne-Mai Tevahi. Lauri ja Anne-Mai Loomingulise koostööna on nende sulest sündinud mitmete sündmuste vahetekstid ja laulusõnad nii popp- kui koorimuusikale. Lisaks on neil ühine luule- ja vestlusõhtu “Luulest lugudeni”.

Miks korraldame ERK üldkoosoleku Tartus? Eesti on väike, vahemaad samuti – eelmisel aastal Laulasmaal toimunud üldkoosolekut kiideti võimaluse pärast eemalduda tavapärasest keskkonnast, soovijad said nautida SPA-d ja ühist õhtusööki ning kellel ei olnud koju jõudmisega kiiret, jäid ka öömajale. Arvestades tänapäeva tormakat elutempot, püüdu võtta maksimum igast minutist, pakume üldkoosolekul osalemist loomulikult ka Zoomi kaudu (ilma teabepäeva kuulamise võimaluseta). Siiski kutsume eelistama Tartu vaimuga vahetut kohtumist. Tallinn-Tartu ja Tartu-Tallinn vaheline trantsport on väga hea, nii et valikut ja variante on igasuguseid lisaks meie pakutud bussile.

ERK raamatupidamisteenuste toimkonna toimetused

ERK raamatupidamisteenuste toimkond võttis veebruaris toimunud koosolekul plaani korraldada taas ümarlaua-seminari, mis toimub 30. märtsil 13:00-15:30 Ülemiste Citys. Teeme ülevaate ERK kvaliteedimärgi turunduskampaaniast ja vaatame üle värskendatud dokumendipaketi, mis valis EVEA toel.

Tunnustuse taotlemise teemal palume jätkuvalt saata küsimused aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., et meie raamatupidamisettevõtete valdkonna koordinaator Pille-Riin Piho juhendamisel protsess käima lükata. Täpsem info ERK veebilehel sektsioonis Tunnustus.

Rahapesu tõkestamise turuosaliste nõukojast

Rahapesu vastase võitluse turuosaliste nõukoja koosolekul 15. veebruaril tutvustas Rahandusministeerium MONEYVAL-i hindamise tulemusi ja Eestile antud soovitusi. Peamine saavutus oli, et Eesti sai üsna positiivse hinnangu, hoolimata aastate eest meie pangandust raputanud rahapesu skandaalist. Raportiga saab tutvuda Rahandusministeeriumi veebilehel: https://www.coe.int/en/web/moneyval/jurisdictions/estonia

Raamatupidajaid puudutab kogu temaatika pigem kaudselt, sest ERK on jätkuvalt seisukohal, et meie valdkonnas on keeruline rahapesule viitavaid toiminguid tuvastada erinevalt nt finantssektorist, kus on selliste toimingutega kokku puutumise tõenäosus oluliselt suurem ja ka märkimisväärselt suuremad ressursid rahapesu tõkestamiseks.

Reaalajamajanduse edendamine

2023. aastal aitas Margus Tammeraja Maakondlikel Arenduskeskustel MKM-i tellimusel viia läbi mitmeid koolitusi raamatupidamise digitaliseerumisest e-arvete näitel. 2023. alguses tehtud kokkuvõtte kohaselt võime tõdeda, et koolitused aitasid kindlasti kaasa sadade ettevõtete e-arvetele üleminekule ning seejuures on üsna selge just digipädevate raamatupidajate roll. Seda näitavad ilmekalt ka võrdlusandmed e-arveid vastuvõtvate juriidiliste isikute kohta (vt joonis 1).

Joonis 1.
Joonis 1. E-arveid vastuvõtvate ettevõtete, asutuste jt organisatsioonide arv


Joonis 2.
Joonis 2. E-arveid vastuvõtvate organisatsioonide arvu muutused


Nende andmete põhjal on võimalik järeldada, et:

  • võrdlusperioodiga (10 kuud: august 2021 – juuni 2022) kõrvutatuna on koolitusprojekti perioodil (6 kuud: juuli-detsember 2022) e-arvete vastuvõtjate arv selgelt suurenenud: keskmiselt 117-lt aktiveerimiselt kuus 169 aktiveerimiseni kuus
  • kasvule on suurima panuse andnud Merit Aktivat kasutavad ettevõtted (kasutab e-arvete operaatorina peamiselt Telemad): 57,9% aktiveerimistest koolitusprojekti perioodil
  • Merit Aktiva on raamatupidamisteenuse pakkujate hulgas enimkasutatav rakendus, millest saab järeldada, et raamatupidajatele suunatud koolitused mõjusid positiivselt

Jätkub ka töö Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi hanke raames, milles analüüsitakse andmepõhisele aruandlusele ülemineku võimalusi ja pakutakse välja optimaalseim mudel majandustehinguid kajastavate raamatupidamiskirjendite põhjal kõige enam levinud riiklike maksu- ja raamatupidamisaruannete andmete kvaliteedi tagamisele, ühtsele vormindamisele ja edastamisele riigi infosüsteemidele. Töö tulemusena katsetatakse ka majandusaasta aruande andmepõhist esitamist, mis peaks oluliselt kergendama raamatupidamisaruande ettevalmistamist.

Nõukoja ja juhatuse tegemistest

ERK juhatus on ette valmistanud nõukojale ERK 2023. aasta eelarve, mis kinnitati nõukoja poolt üldkoosolekule esitamiseks 28. veebruari koosolekul. Samuti vaadati üle ERK 2022. majandusaasta aruanne ja 2022. eelarve täitmine, mis lähevad üldkoosolekule kinnitamiseks.

Head algavat kevadkuud ja kohtume üldkoosolekul 17. märtsil Tartus või Zoomi vahendusel!

Margus Tammeraja, juhatuse esimees

FaLang translation system by Faboba