EESTI
RAAMATUPIDAJATE
KOGU

Eesti Raamatupidajate Kogu (ERK) korraldas 23. novembril sõna otseses mõttes unikaalse infopäeva, kus diskussioonivormis sai arutatud erinevatel teemadel, et kuidas e-arved toimima saada?

Sissejuhatuses rääkisid päevajuhid Margus Tammeraja (ERK juhatuse esimees) ja raamatupidamisbüroo eLMEK juhtivpartner Egle Vainula üldisemalt andmevahetusest majandusinfosüsteemide vahel, e-arvetest ja sellest milline on e-kviitungite tänane olukord Eestis.

 

Tavapäraste ettekannete asemel arutati probleeme ja otsiti lahendusi üheskoos oma valdkonna tippudega. Terve päeva vältel arutati, et: Milleks on vaja e-arvete operaatoreid? Mis roll on riigil ja kuidas majandustarkvaradpaigutuvad e-arvete maastikul. Kuidas viia e-arved massidesse? E-kviitungid, tšekiäpid, mobiilsed maksed – millised lahendused saab täna enda kasuks tööle panna? Digialgdokumendid ja digiarhiveerimine - mis kujul on andmed kusagil pilves, kas omavad õiguslikku tõendusväärtust, mis on digialgdokument Raamatupidamisseaduse mõistes.

Saali õhustikust oli kohe tunda, et teemakäsitlused lähevad korda. Asjalikke küsimusi ja kommentaare oli palju. Puudus esineja ja kuulaja rollidest tulenev kammitsetus. Õnnestunud päeva lõpuks võib öelda, et raamatupidajad toetasid e-arvete kohustuse kehtestamist, ootavad e-arve teenustega liitumise lihtsustamist ja odavamaid teenuseid. Merit Tarkvara on suunanäitajana e-arvete kasutuselevõtu teinud paari klikiga tehtavaks Pilve-Aktivas. Raamatupidamisteenuse pakkujad näevad, et digitaliseerimine hoiab palju aega kokku, kuid tehniliselt võib üleminek uutele teenustele ja tarkvarale olla keerukas.

Digiraamatupidamise juures on oluline sisuliste algdokumentide osas 100%-lise kindlusega leppida kokku detailid (nt kas lugeda e-arve XML-fail ainsaks algdokumendiks), sest raamatupidamisseaduse alusel võib küll korraldada täielikult digitaalset raamatupidamist, aga praktikas tuleb midagi ette võtta kasvõi e-arvete ümardusvigadega. Hea näide on nö ülemineku perioodil kviitungite töötlemine tsekk.ee mobiilirakendusega - paberkviitung konverteeritakse digialgdokumendiks, mida on raamatupidamises lihtsam töödelda ning saavutatakse täielik paberivabadus.

Infopäevale lisas kaalukust Rahandusministeeriumi, Riigi Tugiteenuste Keskuse ja Eesti Rahvusarhiivi esindajate osalemine, samuti sekkus konstruktiivselt diskussiooni Maksuameti esindaja.

Lisaks osalesid paneelides oma ala eksperdid innovaatilistest raamatupidamisbüroodest ja teenusepakkujad: Mait Sooaru (Fitek), Hele Hammer (Telema), Sander Aasna (Omniva), Dimitri Volhonski (Excellent Business Solutions), Margus Kill (Merit Tarkvara), Martin Sookael (tsekk.ee), Imre Pralla (Askendo), Virge Ratassepp (V.Finantser), Annika Päri (Merit Tarkvara), Kaire Lukkanen-Jaas (ADEX Financial Solutsions).

Suur tänu kõigile esinejatele ja osalejatele. Tänu Teile sai see päev just nii huvitav, kui ta oli ja seda see päev kindlasti oli! Meil on hea meel tagasisidedest lugeda, et oleksite soovinud veel ja veel kuulata ning Teie arvates on Margus Tammeraja väga hea suunamuutuse ERK-s teinud.

Kindlasti jätkame erinevatel teemadel diskussioone ja leiame üheskoos lahendusi!

Nagu infopäeva alguseski kõlas - aega jäi väheks:)!! Mahlane, huvitav, pisut vürtsikas - braavo!!!

PILDID:  https://photos.app.goo.gl/oX8ea8GqwGqa5lW42