EESTI
RAAMATUPIDAJATE
KOGU

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Pressiteade
17.04.2019

Majandusministeerium uurib ettevõtjate valmisolekut reaalajamajanduseks

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium viib koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga ettevõtjate seas läbi küsitluse, et uurida nende valmisolekut ja kogemusi reaalajas majandamise võimalustega. Reaalajamajandus hõlmab endas masinloetavusel ja reaalajal põhinevaid digitaalseid lahendusi nagu e-arved, e-kviitungid ja e-aruanded, mille eesmärk on jõuda bürokraatiavaba ettevõtluskeskkonnani.

Eestis välja töötatud e-lahendused on teinud meist maailmas digimajanduse teerajajad, kuid nende lahenduste kasutamise osas on Eestil nii riigi- kui ettevõtlustasandil mitmeid arenguvõimalusi ja väljakutseid – ettevõtjad on väljendanud rahulolematust kasvava bürokraatiaga, lisaks jääb Eesti ettevõtete digitaliseerituse tase alla Euroopa Liidu keskmise.

„Eestis saab ettevõtte luua vähem kui 20 minutiga, tuludeklaratsiooni esitada 3 minutiga, meil on olemas turvaline X-tee ja usaldusväärsed autentimise vahendid, kuid väga palju ettevõtete aega ja raha kulub jätkuvalt nö tühitööle – käsitsi aruannete ja saatelehtede täitmisele, pdf arvetele ja muudelehaldus- ja tugitegevustele,“ rääkis majandusminister Kadri Simson.

Simsoni sõnul võiks äriajamine tulevikus olla osa e-ökosüsteemist, kus ettevõtjad ei pea tegelema paberimajanduse ja käsitsi info sisestamise ja esitamisega riigile. „Meie eesmärk on luua keskkond, kus ettevõtted saavad keskenduda lisandväärtuse kasvule, innovatsioonile, uute toodete või teenuste loomisele või uutele eksportturgudele sisenemisele, mitte tugitegevustele ja tühitööle,“ lisas minister. „Oluline on välja selgitada kõik võimalused ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks, ka need, mis ei oma otsest mõju tootlikkuse kasvule, aga kaudselt seda pidurdavad.“

Täna avatud küsitlus on osa MKM-i poolt käivitatud projektist, mille raames analüüsitakse ja edendatakse reaalajamajanduse kasutuselevõttu ning selleks sobivat keskkonda Eestis. Kogutud info on sisendiks Eesti reaalajamajanduse tegevuskavale ja Euroopa Liidu otsustusprotsessidele. Ühtlasi on tegemist 2018. aasta detsembris lõppenud nullbürokraatia programmi raames alguse saanud aruandluskoormuse vähendamise tegevuste jätkuga.

Oma mõtteid ja ettepanekuid reaalajas äriajamise osas saab esitada kuni 4. maini siin.

Lisainfo:
Külli Kraner
Kaubanduse ja teenuste talituse juhataja
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Lugupidamisega
Laura Laaster
MKM, avalike suhete nõunik
5189611
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.