EESTI
RAAMATUPIDAJATE
KOGU

Hind erk

2022. aasta esimene kuu on toonud koos detsembri elektriarvetega uue üldrahvaliku „spordiala“ elektritarbimise jälgimise näol - selleks on loodud veebipõhised „elektrikellad“ ja muud graafilised võimalused, et hoida silm peal parasjagu käsil oleva päeva tunnipõhistel Nordpooli börsihindadel. Kuumad börsiteemad väärtpaberiturul toimuva osas on jõudnud ka raamatupidajateni, kellelt arvukaks muutunud investeerimishuvilised paluvad nüüd abi oma aktsiaportfellide arvestusel ja aastaaruandes kajastamisel. Üldist olukorda hoiab pingelisena taustal möllav järjekordne koroonalaine, mis kipub kaasa rääkima paljude raamatupidamisbüroode ja suuremate ettevõtete-asutuste raamatupidamisosakondade töökorralduses ning annab lisatööd asenduste ja haiguslehtedega toimetamise näol.

 

ERK on alustanud 2022. aastat aga tegusamalt kui ealeski varem – välja kuulutati üle 30 teabepäeva-vebinari, sh esimene läbi aasta kestev Raamatupidamise Toimkonna juhendeid süvitsi selgitav loengusari. Traditsiooniliselt väljastasime ka liikmemaksuarved, millest on jaanuari lõpuks laekunud juba enam kui 45% - täname kõiki liikmeid, kes on andnud selle kaudu oma panuse erialaliidu edasisele arengule.

2022. aasta fookusteemad on ERK-s kutsestandardite uuendamine ja kutseeksamite digitaalseks muutmine ning jätkame ERK tunnustatud raamatupidamisettevõtete kvaliteedimärgi edenedamist. Sisuline töö käib ka nii toimkondades kui komisjonides-töörühmades tänu tublidele eestvedajatele ja kaasalööjatele. ERK seisab erialaliiduna jätkuvalt raamatupidajate huvide eest ja tegutseb arvestusala üldise edendamise nimel.

Kvaliteedimärgi projekt edeneb

Jaanuaris said kvaliteedimärgi „ERK tunnustatud raamatupidamisettevõte“ tunnistuse kätte kogunisti kolm raamatupidamisettevõtet (vt www.erk.ee uudistest). Kõigilt oleme saanud väga positiivset tagasisidet ERK ettevõtmise kohta, mis on loonud võimaluse raamatupidamisbürool selgelt esile tuua oma teenuste kvaliteeti. On vaks vahet, mida raamatupidamisettevõte ja tema kliendid ise räägivad või saada tunnustatud pärast sõltumatu siseaudiitori poolt läbi viidud nõuetele vastavuse kontrolli, mis on nii mõnegi taotleja pannud korrastama oma sisemisi tööprotsesse ja täiustama kvaliteedisüsteemi. Tunnustuse taotlemise teemal palume jätkuvalt saata küsimused aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., et meie raamatupidamisettevõtete valdkonna koordinaator Pille-Riin Piho juhendamisel protsess käima lükata.

Toimkondade tegevusest

Raamatupidamisteenuste toimkonna avatud veebikoosolekul 25. jaanuaril toimus vestlus statistikaameti andmehalduse eksperdi Veiko Berendseniga teemal dokumendid, andmed ja nende omandiõigus. Arvestades tänast digitaliseerumise taset, on vahest ebaselge, mida lugeda originaaldokumendiks, kuidas käsitleda automaatselt majandustarkvaras tekkivat raamatupidamiskirjendit, kes vastutab andmete säilitamise eest, kas aruanded on raamatupidaja, ettevõtja või riigi omad jne jne. Meie raamatupidamisbüroodest liikmetel oli võimalik koosolekul osaleda ja küsimusi esitada. Juhul, kui on soov antud vestlust järelvaadata, siis raamatupidamisbüroost liikmetel palun oma soovist teada anda See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Koolitustoimkonnas pandi juba eelmise aasta lõpus paika koolituskava, mille alusel hulk teabepäevi on välja kuulutatud. Lisaks puhtraamatupidamislikele teemadele, on nõudlus ka organisatsioonisuhtluse, vaimse heaolu jm olulistel taustateemade käsitlemise järgi.

Metoodikatoimkonnas on üleval taksonoomia teema ning varasemelt arutati ka korteriühistute aruandluse üle Andsime tagasisidet ka e-arvete toetusmeetmete loomise osas, kus ERK seisukoht on, et toetades majandustarkvara arendajaid ja e-arvete operaatoreid e-arvetega seotud teenuste kättesaadavuse ja tarkvara võimaluste lihtsustamise kaudu peab tooma kaasa e-arvete laiema kasutusele võtmise ka erasektoris. Ühel või teisel kujul raamatupidamisteenust osutavate raamatupidajate jaoks on e-arvetel kindel roll oma töö tõhustamisel.

Rahandusministeeriumi poolt 2021. aastal tellitud e-arvete alane uuring on kättesaadav selle lingi vahendusel: https://fin.ee/media/4658/download

Nõukoja ja juhatuse tegemistest

Jaanuaris vaatas juhatus üle 2021. aasta kokkuvõtted, alustasime aastaaruande koostamist. Eelarve 2022 on paigas, samuti on ettevalmistatud ERK kodukorra uus redaktsioon, mis saadetakse liikmetele seisukohtade võtmiseks.

25. jaanuaril toimus ERK nõukoja korraline videokoosolek, peamine teema oli eelarve 2021 täitmine, 2022 eelarve, kodukorra muudatused, aastaaruande koostamine ning infovahetus teabepäevad, kutseandmise ja kvaliteedimärgi teemadel. Meie esindaja on osalenud ka Tallinna Majanduskooli nõuandvas kogus, hetkel on seal kuum teema mikrokutsed, mille osas on meil kutse andjana mingil hetkel vaja oma seisukoht kujundada.

Lähme veebruarile vastu ebamugava teadmisega, et ülileviv omikron võib meist igaühte tabada, kes julgeb mõnest suurema külastajaskonnaga kohast läbi astuda, aga loodetavasti tähistab praegune lainetus ka pandeemia jõudmist hääbumisjärku. Püsigem siis terved nii füüsiliselt kui vaimselt, et vabariigi aastapäeval oleks põhjust lipp rõõmuga masti tõmmata.

Margus Tammeraja
ERK juhatuse esimees