EESTI
RAAMATUPIDAJATE
KOGU

Setomaa, Eesti ajalooline pärl, avab uksed rikkalikule kultuurile ja maalilisele loodusele. Kuigi enamik meist oli varasemalt Setomaad külastanud, oli seekordne kogemus midagi enamat – see oli uus hingamine. Meie seiklus algas Piusa Ürgoru Puhkekeskuses, kus rikkalik kultuur põimus kaunite loodusvaadetega, leviaugu maastiku tasasel taustal. See puhkemaja ei pakkunud mitte ainult suurepärast peatumispaika, vaid ka võimalust tunda osana loodusest, nautida värsket ja kodust maitsvat toidu, mis oli valmistatud lahke perenaise poolt.Algamas olid suvepäevad Setomaal ning me olime valmis avastama kohaliku kultuuri mitmekülgsust ja looduse ilu. Meie teejuhiks oli Seto sootska Aarne Leima, kes viis meid sügavale Seto kultuuri juurde. Esimene peatus oli Meremäe vaatetornis, kus avanes lummav ülevaade Peipsi järvest ja Petseri kloostrist. Seto ansamblid Helmekaala ja Kiiora andsid edasi leelotajate kauneid ja emotsionaalseid esitusi, avades meie jaoks leelokultuuri rikkalikku maailma. Lõõtsapidu ja tantsuõhtud kandsid meid kaasa Seto rahvamuusika rütmides, tuues meie südamesse rõõmsa ja elava meeleolu.Suvepäevadel oli esindatud nii hariv loeng, kunst kui ka kultuur erinevates vormides. Peko kuju juures tundsime Setomaa müstilist ja kaitset pakkuva jõu lähedust, uurides samal ajal Seto uskumuste ja väärtuste sügavusi. Seto Talumuuseum avas meie silmad Seto igapäevaelu ajaloolises kontekstis, andes aimu selle piirkonna rikkast minevikust. Seto kunstigalerii ja kohtumine Kauksi Ülle ja sootska Evar Riitsaga kinkisid meile võimaluse tutvuda kohalike kunstnike loominguga ning avastada Seto kultuurilist mitmekesisust.

Seto identiteet ja kogukonna tugevus näitas, kuidas ajalooline pärand ja kaasaegsus saavad koos eksisteerida. Seto savikoja külastus võimaldas meil avastada käsitöömaailma, valides välja meistriteosed, mis nüüd kaunistavad meie vannitubasid.

Ekskursioon Vastseliina Piiskopilinnusesse pakkus tõelist keskaja elamust ja mõnedki krutskeid täis osaleja sai nii mõndagi enda kohta teada. Õhtud sai veedetud leili visates ja viheldes. Saun, eriti suitsusaun ja Piusa jõgi pakkusid värskendust ning kosutust pärast päevaseid seiklusi.

Juba igatseme Seto Toomemäe talukohviku Maagõkõnõst ja Piusa Ürgoru Puhkekeskuse perenaise köögi autentsed maitsed. Need toiduelamused jäävad meelde pikaks ajaks ning meenutavad meile Seto maitsemaailma mitmekesisust. 100km pikkusel Seto Külavüül toimunud Setomaa XI kostipäevadelt haarasime kaasa sõira, handsat ja koduveini ning sättisime kodupoole teele.

Seto suvepäevad pakkusid meile tõeliselt rikkaliku elamust, kus kultuur ja loodus käisid käsikäes. Avastasime Seto maailma mitmekesisust ning tundsime end ühendatuna ajaloo ja kaasaja vahel. Setomaa suvepäevad jätsid meile unustamatud mälestused ning süvendas huvi jätkuva avastamise vastu selle erilise paiga suhtes ning kruttis ülesse uued ootused järgmise suveseminari osas😊

Aitäh kõigile osalejatele! Üks igati vahva seltskond oli meid ja kindlasti kohtume uutel üritustel ja koolitustel! Aitäh meie giidile ja super ägedale bussijuhile - ABZ Reisid.